Samochody służbowe stanowią kluczowy element działalności wielu firm i przedsiębiorstw. Ważne jest, aby były one niezawodne. By zapewnić optymalne działanie pojazdów, konieczne jest ich odpowiednie utrzymywanie i konserwacja – w tym wymiana części.
Zamienniki a gwarancja
Czy decydując się na części zamienne, które nie pochodzą od producenta pojazdu, musimy liczyć się z utratą gwarancji? Jak się okazuje, niekoniecznie. Producenci samochodów nie mogą obecnie uzależniać jej od tego, czy samochód jest serwisowany w ASO. Użytkownicy powinni jednak zwrócić uwagę, by dany warsztat przeprowadził naprawę zgodnie z wymaganiami producenta.
Celem Rozporządzenia z dnia 1.06.2010 r. o Włączeniach Grupowych oraz zestaw Wytycznych Komisji Europejskiej, dotyczących stosowania w sektorze motoryzacyjnym europejskiego prawa o konkurencji – w skrócie nazywane MVBER lub BER, jest zlikwidowanie monopolu producentów samochodów na naprawy gwarancyjne pojazdów i sprzedaży ich części zamiennych.
Właściciele samochodów mogą więc dokonywać napraw także w nieautoryzowanych zakładach, bez obaw o utratę gwarancji. Jednym z warunków jest zastosowanie odpowiednich części zamiennych. Będą one miały jednak gwarancję nie producenta pojazdu, a gwarancję producenta części.
Jakie części zamienne wybrać?
W okresie gwarancji powinniśmy zdecydować się na części oryginalne lub części o porównywalnej jakości, które są dopuszczone przez producenta pojazdu.
Jednak część o porównywalnej jakości nie jest identyczna pod względem jakości z częścią fabrycznie montowaną w pojeździe. Zamiast tego, ma ona jakość, która jest porównywalna z jakością innych części zamiennych w określonym asortymencie, dostarczanych przez producentów pojazdów do ich autoryzowanych warsztatów naprawczych (w tym części z tzw. asortymentu ekonomicznego).
Klasyfikacja części zamiennych
By podjąć dobrą decyzję w kwestii wyboru części zamiennej do pojazdu, niezbędna jest znajomość poniższych skrótów:
- OE (ang. original equipment) – oryginalne części sygnowane logo producenta pojazdu (np. VW, Mercedes, Ford).
- OEM (ang. original equipment manufacturer) lub Q – oryginalne części zamienne, które są oferowane przez renomowanych producentów takich jak np. LUK, SACHS, ATE, TRW, BOSCH czy LEMFORDER. Mają one identyczną jakość jak części OE i są produkowane przy użyciu tych samych technologii, często na tych samych liniach produkcyjnych. Są dopuszczone do stosowania w autoryzowanych serwisach podczas napraw i przeglądów gwarancyjnych. Co więcej, średnio są tańsze od OE o 15-20%.
- OEQ (ang. original equipment quality) lub P – części zamienne o jakości porównywalnej z częściami OE, dostarczane przez renomowanych producentów jako alternatywny zamiennik o takiej samej lub porównywalnej jakości z częściami OE. Mogą być wykonywane w nieco innej technologii, jednak z zachowaniem wymagań jakościowych producenta pojazdu, na które części tego typu gwarancji udziela ich producent. W przypadku oznaczenia PJ są to części rekomendowane przez producenta pojazdu. Części takie mogą być stosowane również w autoryzowanych stacjach obsługi do przeglądów i napraw – także niektórych gwarancyjnych. W ich przypadku cena w danej referencji może się różnić o nawet 35% w stosunku do części OE.
- AM (ang. after-market) lub Z – części zamienne powszechnie zwane zamiennikami, których producentami są mniej znane firmy. Nie można stosować ich w autoryzowanych stacjach obsługi, ponieważ nie spełniają wymogów jakościowych producenta pojazdu i nie posiadają odpowiednich certyfikatów jakości producenta pojazdu. Ich cena różni się znacząco od ceny zakupu w stosunku do części OE – nawet o 60% w zależności od referencji. Niestety idzie za tym też ich niższa jakość i trwałość, ponieważ są one wykonywane często w innej technologii i z innych materiałów.
Oryginalne części zamienne producenta pojazdu
Jeśli zależy nam na najwyższej jakości, powinniśmy zdecydować się na wybór oryginalnych części zamiennych od producenta pojazdu. Co za tym przemawia?
- Zgodność z pierwotną specyfikacją pojazdu. Oryginalne części zamienne są produkowane przez samych producentów samochodów lub ich zaufanych poddostawców.
- Pewność działania. Są one testowane pod kątem wydajności, trwałości i bezpieczeństwa przez producentów samochodów. Można mieć pewność, że nie wpłyną negatywnie na wydajność ani bezpieczeństwo pojazdu.
- Żywotność. Takie części zamienne tworzy się z wysokiej jakości materiałów przy spełnieniu odpowiednich standardów. Przekłada się to na wyższą niezawodność pojazdu i większą oszczędność w skali lat.
- Bezpieczeństwo. Oryginalne części zamienne produkuje się z uwzględnieniem rygorystycznych standardów bezpieczeństwa.
- Doskonałe dopasowanie. Są one stworzone do konkretnych modeli samochodów, dzięki czemu idealnie dopasowują się do ich układu i systemów.
Zamienniki samochodowe jakości OEM
Wybór zamienników samochodowych jakości OEM również wiąże się z szeregiem korzyści. Do głównych zalet przemawiających za ich wyborem należy m.in.:
- Wysoka jakość. Są one projektowane zgodnie z tą samą specyfikacją, co części oryginalne dostarczane przez producenta pojazdu.
- Koszt. Wśród alternatywnych zamienników nie jest on co prawda najniższy, ale wypada pozytywnie na tle części oryginalnych.
- Dostępność. Części jakości OEM znaleźć możemy zarówno w autoryzowanych punktach sprzedaży, jak i niezależnych sklepach motoryzacyjnych.
- Wiarygodność. Zamienniki OEM są produkowane przez renomowane firmy, kierujące się doświadczeniem i wiedzą, co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości i niezawodności części zamiennych.
- Kompatybilność. Zamienniki jakości OEM są zaprojektowane w taki sposób, by idealnie pasowały do konkretnych modeli samochodów. Minimalizuje to ryzyko problemów z montażem czy niezgodnością.
Zamiennik? Tak, ale nie każdy.
Każdy Serwis, który wykonuje obsługę samochodów będących w okresie gwarancji, jest zobowiązany do wykonania płatnego przeglądu gwarancyjnego, korzystając z części z grupy OE i Q lub rekomendowanych przez producenta pojazdu.
Jeśli natomiast okres gwarancji minął, mamy możliwość skorzystania z szerokiej gamy części zamiennych. Nie zapominajmy jednak, że z niższą ceną wiąże się także niższa jakość, co w efekcie może powodować większą zawodność i krótszy czas bezawaryjnego korzystania z pojazdu, w którym zostały one zamontowane.
Szukasz firmy, dzięki której nie będziesz musiał martwić się o swoją flotę? Zapytaj o indywidualną ofertę obsługi floty samochodowej!
Czytaj także:
Serwisowanie i użytkowanie samochodu hybrydowego
Objawy zwiastujące awarię samochodu – najczęstsze usterki samochodowe